iPhone servis iPhonárna

MacBook Pro

19. 10. 2016

Po roce a půl přišla aktualizace MacBooku Pro. Nejen, že je tenčí a lehčí. Především nás zaujme naprosto originální OLED panel nad klávesnicí namísto funkčních kláves

Designové změny

Novým MacBook prošel zásadními redukčními změnami. Je o 17% tenčí, je i lehčí. Třináctipalcová verze váží 1,36kg a patnáctipalcová pak 1,81kg, což je pro uživatele Applu pracující v terénu, příjemná změna.

Nová klávesnice s motýlím mechanismem, jak jí Apple říká, se chlubí novými snímači. Jedná se o klávesnici s nízkým zdvihem a speciální technologií, díky které je pak celé tělo Applu tenké. Force Touch trackpad je dvakrát větší než u předchozí verze a je zde zcela nový Tour bar.

MacBook má propracovanější displej, pokrývá o 25% větší barevné spektrum. Kvalitní zvuk se chlubí novým dvojnásobným rozsahem. Baterka vydrží deset hodin u obou prodávaných verzí. Barevné provedení je stříbrná a vesmírně šedá, menší třináctipalcová varianta nabízíí dvou-jádrový Intel Corei5 procesor 2,9GHz, 8GB RAM a 256GB SSD. Větší, patnáctipalcová varianta nabídne v základu 16GB RAM, čtyřjádrový Core i7 o taktu 2,9GHz.

Dotykový panel Tour bar

Co se Applu skutečně povedlo, j nový OLED dotykový panel, který nahrazuje funkční klávesnice. Je to opravdu zajímavá vychytávka, protože zobrazuje ovládací prvky u aktuálně spuštěné aplikace. V Safari se vám například objeví vaše oblíbené stránky nebo pole pro vyhledávání.

V běžném rozložení ukazuje běžné ovládací prvky, jako je úprava jasu či hlasitosti. Po stisknutí kláves Fn se ukážou další klávesy, nebude chybět samozřejmě ani escape.

Tour Bar už zcela běžně používají vývojáři aplikací, takže po koupi svého nového MacBooku Pro si budete moci upravovat jednotlivé aplikace ovládacími prvky.

Touch ID

Touch ID, známý z iPhonů či iPadů přichází nově i do MacBooku Pro. senzor otisku prstů je umístěn hned vedle Touch Baru zabudovaný v tlačítku pro vypnutí Macu.  Touch ID známe z iPhone 6s. Díky němu můžete svůj MacBook odemykat, používat jej namísto hesla nebo schvalovat platby přes Apple Pay.

Porty

Apple vsadilo na novou techniku. Nový MacBook Pro má čtyři porty typu USB-C s podporou nejnovějšího UPS 3.1 generace 2 o rychlosti 10GB/s s podporou Thunderbolt 3, dále má 3,5mm jack. Nové USB-C zvládne až dva displeje s 5k rozlišením, což podle tiskových zpráv z Applu nezvládne žádný jiný počítač.

Stavte se na některé z našich poboček